След като преди време услугите на НАП се преработиха, за да са достъпни и под Linux и алтернативни на IE браузери (с едно единствено изключение), се оказа, че все пак има хора, които ги използват и по този начин. Сухата статистика показва 0.1 % Linux потребители на портала и 3.7 % с Firefox. Ако сте един от тези хора, сигурно вече ви е втръснало да конфигурирате openssl за подписване на изпращаните данни, а вероятно някои са си написали скриптчета за това.
Има разработено GUI приложение – Cryptonit, подобно да DSTool, което обаче отдавна не се поддържа от оригиналните разработчици – IDEALX/OpenTrust. В резултат, от доста време приложението крашва при старт на 64 bit платформа. Направил съм необходимите корекции и можете да намерите коригирана версия за Ubuntu/Debian в моето PPA. Настройването на приложението е тривиално.
Аз съм от тези 0.1%, така че – мерси!
Имам си и скриптче :).
Пробвах го това Cryptonit, на 32 бита платформа, от официалното убунту хранилище (10.04) и приложението се стартира. Но после докато се опитвах да си добавя сертификата – segfault.
Твоят пакет ми иска по-нова версия на libssl, за 10.10 ли е?
Поздрави,
Радо
Да, за 10.10 е, а за 10.04 е просто копие. Ще гледам да го оправя за 10.04, че е LTS, но трябва да вдигна VM за това и пр. Със siemens смарт карта работи добре.
Ехх … :)
По принцип е хубава практиката да има съвместимост с много клиенти, но колко ли ресурси ще отидат да се поддържа за в бъдеще. А и процента на Linux потребители е смешен, да кажем ако има 100 000 посещения – 0.1% = 100 посещения, колко ли от тях са истински потребители :).
Многоплатформената поддръжка си е пипкава и не толкова тривиална работа. Малко по малко се прави refactoring, за да стават по-лесно нещата. Ако няма работещи услуги/приложения и т.н. малко хора ще бъдат привлечени от отворените платформи – все още масата Linux потребители го правят по философски подбуди и специфични нужди. Нещата ще се променят и трябва не просто да ги следваме, а да ги водим и изпреварваме – възможността за избор е много важна за прогреса:)
Ами нормално))) до скоро само 0,1% караха западни коли и не повече от 3,7% нещо различно от Москвич)))))))
после стана някаква странна промяна и …….. аз НЯМА ДА КАРАМ МОСКВИЧ-а на МалкияСофт!!!
За съжаление разработките за администрациите в България са на трагично ниско ниво. Типичен пример са услугите на НАП. Не е редно да се ползват библиотеки и инструменти от високо ниво за изграждането на такива платформи за услуги на държавни администрации. Не може да се сравнява ресурса на държавата с този на една фирма и е смешно да не ползваш примерно c/c++ библиотеки от ниско ниво (за какво са тези университети субсидирани от бюджета). От пъвият ден на публикацията на псевдо съвместомостта под Linux ползвам тази услуга, но след последното актуализиране на библиотеките (Ubuntu 11.10, gnome-shell 3.3.5) се “разби” Cryпtonita, с което отново изчезна съвместимостта, а на мен не ми се пише от команден ред все пак ползвам една от добрите графични среди. По отношение, че има много други гриптиращи инструменти, отговора е: просто няма за такива остарели решения на съвместимост с Linux.
По темата електронните услуги на НАП и Linux имаше разгорещена дискусия тук.
Там съм понаписал това-онова защо така става и как ще се оправи, но темата за мен е низша форма на некромантия :)